حوزه فعالیت: دارویی و شیمیایی
عنوان ایده: تولید لام‌های آموزشی انگل‌شناسی
مدیرعامل: میثم گلین شریف دینی  /هیات علمی

توضیح: از دیر باز یکی از ابزارهای مفید برای آموزش درس انگل‌شناسی عملی دانشجویان رشته های پزشکی، داروسازی، علوم آزمایشگاهی و ... لام‌های آموزشی انگل شناسی می باشد. امروزه با توجه به نیاز مراکز آموزشی جهت بهبود کیفیت آموزش، لامهای آموزشی انگل شناسی عمدتا از کشورهای آلمان، چین و آمریکا وارد می شوند. تنها تعداد بسیار محدودی از این شرکت ها در کشور به تولید لام های انگل شناسی مشغول هستند. لازم به ذکر است که بسیاری از لام های انگل شناسی موجود در بازار کشور علاوه بر گران بودن کیفیت لازم را ندارند. در این هسته فناور، لام های آموزشی انگل شناسی با تکیه بر انگل های بومی کشور ساخته خواهد شد.
آدرس وب سایت شرکت: https://yektaamouz.ir

حوزه فعالیت: دارویی و شیمیایی

عنوان ایده: مکمل تقویت کننده‌ی سیستم باروری مردان

مدیرعامل: دکتر محمدهادی بهادری  /هیات علمی

توضیح: نقش مرد در یک باروری خوب و بی نقص و به دنیا آمدن یک نوزاد به میزان زیادی به سلامت اسپرم و مواد همراه آن که اصطلاحا سیمن ( مایع منی) خوانده می شود وابسته است. گاهی اوقات با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر استراتژی های زندگی میتوان باروری را بهبود بخشید. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهند رژیم غذایی و سبک زندگی میتواند تاثیر عمده در باروری مرد داشته باشد. قرص های باروری مردانه از بسیاری از جهات می توانند هورمون های مرد (سیستم غدد درون ریز) را تغییر دهد. این داروها می توانند با افزایش میزان تستسترون موجود زنده و باروری را به حالت اولیه برگردانند و میزان استرادیول ( نوعی استروژن) را کاهش دهند. از جمله موادی که در سلامت اسپرم نقش دارند می توان به کوآنزیم Q10، ویتامین E، اسید فولیک، اسیدهای چرب امگا 3، سلنیوم، ماده معدنی، روی، ویتامین C، ویتامین B12 و آمینواسید آرژنین اشاره کرد. این مواد دارای فعالیت آنتی اکسیدانی است که مانع از تشکیل رادیکال های آزاد و پراکسیداسیون لیپیدها می شود و از آسیب سلول اسپرم به وسیله رادیکال های آزاد جلوگیری می کند و کیفیت اسپرم و پارامترهای باروری را بهبود می بخشد. این مواد همچنین باعث افزایش هورمون های محور هیپوفیز گناد می شود. بعضی از اینها باعث محافظتسلول های زایا، افزایش وزن اپیدیدیم و سمینال وزیکول شده و تعداد اسپرم را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. مکمل های غذایی از طرق مختلفی جهت بهبود پارامترهای اسپرم و باروری مردان عمل می کنند. همچنین بررسی ها نشان داده فاکتورهای طبیعی تاثیرات مثبت زیادی بر اسپرماتوژنز دارند. این بررسی ها نشان می دهد که گیاهان دارویی دارای پتانسیل مثبت در افزایش میل جنسی و افزایش زاد و ولد در حیوانات آزمایشگاهی است. بنابراین گیاهان دارویی می توانند نقش موثری در بهبود کیفیت باروری مردان ایفا کنند. بسیاری از صنایع داروسازی مطالعه روی گیاهان دارویی را کاهش داده اند. در حالی که در مقایسه داروهای شیمیایی با داروهای گیاهی این داروها اثرات چندان قوی ندارند. همچنین مطالعه و تحقیق بروی داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی سخت تر و زمان بر هستند.از طرف دیگر اکثر این فرآورده ها بروی عصاره تام این گیاهان  تمرکز کرده اند در حالی که در این طرح نظر بر این است با جداسازی مواد موثره این گیاهان و به دست ئآوردن یک یا چند ترکیب مناسب که بتوانند با هم افزایی با یکدیگر به حل مشکلات پیش روی بپردازند و با پیدا کردن یک ترکیب مناسب از مواد موثره گیاهان دارویی باعث بهبود جریان خون ارگان های جنسی، افزایش میل و عملکرد جنسی، بهبود پارامترهای مایع منی و اسپرم، بهبود سطح انرژی و کاهش استرس دست یابیم.

حوزه فعالیت: دارویی و شیمیایی

عنوان ایده: طراحی و تولید محلول پاک کننده آلودگی های رادیواکتیو

مدیرعامل: دکتر مونا حداد زحمتکش  /هیات علمی

توضیح:  با پیشرفت دانش هسته ای و استفاده صلح آمیز آن در زمینه پزشکی و داروسازی با افزایش تعداد مراکز پزشکی هسته ای و آزمایشگاه های هسته ای در کشور مواجه هستیم.این مراکز علی الخصوص در دانشگاه ها علاوه بر بخش خصوصی وجود دارند .از آنجا که در مراکز پزشکی هسته ای از چشمه های باز مواد رادیواکتیو و یا در واقع ژنراتورهای مولد رادیوداروها به صورت روزانه استفاده میشود، حفظ محیط های کاری نامبرده از آلودگی های رادیواکتیو ضروری و اجتناب ناپذیر است.هدف از ایده فوق طراحی و تولید محلول پاک کننده ای است که این قابلیت دارا خواهد بود که سطوح و کلیه محیط کاری را از آلودگی های رادیواکتیوی که به صورت ناخواسته و در حین کار به وجود آمده است را پاک کند.

حوزه فعالیت: دارویی و شیمیایی

عنوان ایده: تهیه و ارزیابی زخم پوش های هیدروژلی بر پایه ی پلی وینیل الکل/اکریلیک اسید حاوی عصاره خرفه

مدیرعامل: دکتر دکتر محمدرضا مبین  /هیات علمی

توضیح: امروزه زخم پوش های متعددی به منظور بهبود ترمیم زخم مورد استفاده قرار می گیرند. از این میان درمان زخم با پوشش های مرطوب نسبت به پوشش های خشک سریع تر انجام می شود. هدف اصلی از پروژه ی حاضر سنتز هیدروژلی زیست سازگار بر پایه پلی ونیل الکل حاوی عصاره خرفه به منظور درمان سوختگی و جایزگینی مناسب برای پانسمان های خشک می باشد.هیدروژل های گروهی از مواد پلی مری را تشکیل می دهند که ساختار آب دوست آنها قادر به نگهداری مقادیر زیادی آب در شبکه سه بعدی خود می کند.این هیدروژل ها برای نگه داشتن رطوبت در سح زخم، ایجاد مححیط ایده آل برای تمیز کردن زخم، جذب ترشحات و بهبود روند ترمیم طراحی شده است. برای ساخت این هیدروژل ها از پلی ونیل الکل به عنوان پلی مر اصلی به دلیل خاصیت غیر سمی بودن، تمایل کم به چسبندگی و قابلیت زیست سازگاری بالا، گزینه بسیار مناسب برای ساخت هیدروژل می باشد. از اکرلیک اسید به عنوان مونومر استفاده شده است .این مواد ویژگی منحصر به فرد مانند جذب بسیار زیاد آب استحکام مکانیکی مطلوب و پایداری دارد و خواص مکانیکی هیدروژل سنتز شده بوسیله اکرلیک اسید تامین شده است. هیدروزۀ های سنتز شده توسط عصاره گیاه خرفه با نام علمی (Portulaca oleracea) که در مناطق مرطوب به راحتی رشد کرده و قایل دسترس است. امروزه پژوهش های مهمی در امور کاربردهای پزشکی خرفه انجام شده است که توسط سازمان جهانی لقب اکسیر جهانی به آن داده شده است.

حوزه فعالیت: دارویی و شیمیایی

عنوان ایده: طراحی فرمولاسیون سوسپانسیون خوراکی با پایه آلژینات جهت درمان ریفلاکس

مدیرعامل: دکتر سعید منوچهری  /هیات علمی

توضیح: موضوع ایده ی حاضر فناوری ساخت سوسپانسیون مایعی با ویسکوزیته ی پائین است که به صورت خوراکی استفاده می شود و اثر درمانی آن در جلوگیری از بازگشت محتوای اسیدی معده به مری با تشکیل توده ای شناور بر روی محتوای اسیدی معده است. با توجه به ماهیت این دسته ی دارویی هدف از این ایده ابداع فرموالسیونی مایع و جریان پذیر با بهره گیری از پلیمر سدیم آلژینات به منظور درمان عالمتی بیماری بازگشت محتوای اسیدی معده به مری (GERD (است. این بیماری شایع ترین بیماری گوارشی در جهان و ایران است و در مطالعاتی که در ایران صورت گرفته بین 9 الی 33 درصد از جامعه به آن دچار هستند. حسن استفاده از این پلمیر ایمن بودن و نداشتن عارضه جانبی برای بیمار است زیرا مکانیزم اثر این دارو به صورت سیستتمیک نیتوده و صت رفا بته صتورت فیزیکی در محل مورد نظر اثر خواهد داشت. با تغییر رشته های پلیمر در شرایط اسیدی معده و بازآرایی مجدد رشته هتا بته دلیتل قترار گترفتن یتون هتای چندظرفیتی توده ای شناور و مستحکم تشکیل می شود که می تواند از نفوذ کیموس اسیدی معده به مری حتی در زمان شل بودن اسفنکتر جلوگیری کند. این ایده در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از چالش های صنعت داروسازی برای تولید محصوالت پلمیری و یسکوزیته باالی محلول های پلیمری است که در هنگام تولید باعث استهالک ماشین آالت شده و برای مصرف کنندگان هم خوشایند نیست اما ما در این اختراع فرموالسیون های مایع و با جریان پذیری مناسب برای تولید در صنعت و مصرف توسط مصرف کننده را پیشنهاد کردیم.

حوزه فعالیت: داروهای گیاهی و سنتی

عنوان ایده: فراورده داروهای گیاهی برای مشکلات گوارشی

مدیرعامل:  دکتر فاطمه یوسف بیک  /هیات علمی

توضیح: سوء هاضمه به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی شناخته می شود که 25%جمعیت بالغ ممکن است به آن گرفتار شوند. با توجه به شیوع بالای این دسته از مشکلات گوارشی و وجود تعداد محدودی از داروهای گیاهی در بازار گیاهی ساخت فراورده های مختلف از گیاهان بومی گیلان میتواند در پیشگیری و درمان این اختلالات مورد استفاده قرار گیرد. در این شرکت از گیاهان بابونه، شبد،رازیانه و شیرین بیان برای تولید اشکال مختلف دارویی استفاده می شود.

حوزه فعالیت: مواد و تجهیزات آزمایشگاهی

عنوان ایده: تولید فاژهای با قابلیت درمانی و کنترل زیستی و تولید کیتهای تشخیص مولکولی

مدیرعامل: دکتر محمد شناگری /هیات علمی

توضیح: جداسازی فاژهای بومی علیه سویه های بومی باکتری در ایران

کسب دانش فنی خالص سازی و کنترل کیفی فاژهای لیتیک

راه اندازی کارآزمایی بالینی مورد نیاز برای استفاده از فاژ برای اهداف درمانی

حوزه فعالیت: آرایشی و بهداشتی

عنوان ایده: فراورده های طب سنتی و طبیعی

مدیرعامل: خانم زهره وصال  /خارجی

توضیح: این شرکت  با هدف تبدیل دانش به ثروت با محوریت در رسالت سلامت جامعه در چهارچوب بکارگیری دانش طب سنتی ایران و تجاری سازی این دانش برپایه تحقیق و توسعه تاسیس گردیده است. و بر مبنای نقشه راه طراحی شده نه ساله از بدو تاسیس در حال حرکت است و هدف متعالی این شرکت در رسیدن به اهداف مالی خدمت به جامعه با فعالیت در امور خیریه است.

محصولات:

  • پماد آس
  • پماد زاج
  • روغن آس
  • روغن شبت
  • ضد چروک

حوزه فعالیت: مواد و تجهیزات آزمایشگاهی

عنوان ایده: کیت استخراج DNA ژنومی از قارچ

مدیرعامل:  دکتر مسعود حمیدی /هیات علمی
توضیح: کیت طراحی و معرفی شده می تواند به طور وسیع و کارآمدی در تکنیکهای مربوطه مانند PCR، آزمایشات لکه گذاری، ساخت کتابخانه های DNA، بررسی ریزآرایه ها، نشانگرهای مولکولی و....در بخش های مختلف علوم سلولی-مولکولی در مراکز و موسسه های تحقیقاتی و پژوهشی و نیز بخشهای کنترل کیفیت کارخانه ها و کارگاههای صنعتی، مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر صرفه جویی ارزی، در خودکفایی کشور و تولید اشتغال و حتی صادرات این محصول گام برداشت.

این کیت شامل موادی برای تهیه DNA خالص از سلولهای مخمری و قارچی می باشد. این کیت ویژگی های قابل توجهی جهت خالص سازی آسان و با مقادیر مناسب  DNAارائه می نماید. یکی از مزیتهای اصلی روش عدم استفاده از فنل/کلرفرم در فرآیند استخراج نیازمی باشد.

حوزه فعالیت: آرایشی و بهداشتی

عنوان ایده: داروی جدید سوختگی گیاهی

مدیرعامل:  شاهپور طوسی / خارجی

توضیح: پماد سوختگی تولیدی شامل ترکیبات گیاهی و روغنی میباشد که با توجه به خاصیت این دارو اثری از سوختگی در بدن به جا نمیگذارد.

حوزه فعالیت: مواد و تجهیزات آزمایشگاهی

عنوان ایده: آموزش، مشاوره و ایجاد مدل های پیش بالینی حیوانات آزمایشگاهی برای بیماریهای رایج انسانی

مدیرعامل: دکتر سید محمد تقی رضوی طوسی  /هیات علمی

توضیح: 

در طول تاریخ، استفاده از حیوانات آزمایشگاهی در پژوهش‌های علوم زیستی و ‌پزشکی از ضرورت، ارزش و اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در طب یونان باستان به دلیل ممنوعیت تشریح جسد انسان، از حیوانات برای مطالعه و شناخت کالبدشناسی و فیزیولوژی انسان استفاده می‌شد؛ از جمله، جالینوس، پزشک و فیلسوف مشهور یونانی، حیواناتی مانند خوک و میمون را به صورت زنده یا مرده تشریح می‌کرد. محمد‌بن‌زکریا رازی که از بزرگ‌ترین و مبتکرترین پزشکان مسلمان ایرانی است، با آزمایش روی حیوانات، آثار بسیاری از داروها را شناخت و با تشریح آن‌ها به ساختمان دستگاه عصبی دست یافت. استفاده از مدل های حیوانی بعد از پیمان نامه هلسینکی که به دنبال افشای جنایات هولناک آلمانها در آزمایش بر روی انسان، در سال ۱۹۶۴ میلادی به تصویب رسید و هرگونه آزمایش بر روی گونه بشر را بدون انجام آزمایشات اولیه بر روی حیوانات، در بعد بین‏المللی قدغن اعلام کرده بود، وارد مرحله جدیدی شد.

امروزه نیز علی‌رغم توسعه روش‌های جدید در تحقیقات بیولوژی مولکولی و سلولی، هنوز در بسیاری از موارد، پژوهش‌های حیوانی ضرورتاً تنها وسیله موجود برای پاسخ به سؤالات علمی خاص می‌باشند و مراکز تحقیقاتی دنیا هر ساله هزینه‌های زیادی را صرف دستیابی به نتایج علمی بر اساس مدل‌های حیوانی می‌نمایند. بنا بر آمار موجود، هر ساله حدود ۳۵ میلیون حیوان در سطح جهان در تحقیقات استفاده می‌شوند. در ایران نیز، طبق یک بررسی، از مجموع ۳۹۱۱ مقاله ارائه شده در کنگره‌های علمی داخلی در زمینه علوم پزشکی طی سال‌های 1378-۱۳۶۸، در ۱۰۹۲ مقاله، یعنی در ۲۸ درصد از آن‌ها، از مدل‌های حیوانی استفاده شده است. که 90 درصد آنان را موش و دیگر جوندگان تشکیل می دهند. چرا از حیوانات آزمایشگاهی برای مطالعات علوم پزشکی استفاده می شود؟  به دلیل شباهت های بیولوژیکی فراوان حیوانات با انسانها،  طول عمر کوتاه آنان به محققان این اجازه را می دهد که در زمانی کوتاه، یک سیکل کامل زندگی و حتی نسل های مختلف را مطالعه کنند. مزیت مطالعه حیوانی این است که می توان شرایط محیطی آزمایش را کنترل و متغیر های مطالعه را به حداقل رساند. با توجه به اهمیت مدل حیوانی در تحقیقات علوم پزشکی، تخصصی بودن و نیز وجود جزئیات پیچیده در ایجاد انواع مدل های مختلف، وجود مراکزی برای ارائه آموزش و مشاوره در سطح دانشگاه ها ضروری بنظر می رسد. لذا ایده محوری ما آموزش، مشاوره و ایجاد مدل های پیش بالینی حیوانات آزمایشگاهی برای بیماری های رایج انسانی می باشد. مدل حیوانی بیماری هایی که قادر به تولید آن می باشیم عبارتند از: مدل انفارکتوس میوکارد، مدل نارسایی قلبی، مدل بیماری فشارخون بالا، مدل سکته مغزی، مدل صرع، مدل آسیب نخاعی، مدل سوختگی، مدل دیابت، مدل بیماری MS ، مدل بیماری آلزایمر، مدل بیماری پارکینسون، مدل اعتیاد، مدل تومور سرطانی، مدل سندرم تخمدان پلی کستیک و ایجاد مدل ایسکمی می باشد. در کنار ایجاد مدل های حیوانی بیماری ها، تکنیک هایی مانند:

 خونگیری (از وریدهای دمی، پشت حدقه چشم، قلب، ورید ژگولار و ...) 

تزریقات در حیوان آزمایشگاهی (عضلانی، وریدی، داخل صفاقی، زیر جلدی و .....)

انجام تکنیک های ورزشی (تردمیل، شنا و ...)

تعیین سیکل باروری در موش صحرایی و موش سوری

آزمایش ادم مغزی و اوانس بلو در مغز در موش صحرایی

جراحی و برداشتن بیوسبی از بافت

پانسمان و تعویض پانسمان زخم در موش صحرایی

ثبت الکتروکاردیوگرام  از موش صحرایی و موش سوری و تفسیر آن

در کنار موارد ذکر شده، تولید حیوانات آزمایشگاهی مانند موش سوری و موش صحرایی، تولید برخی از تجهیزات مربوط به تحقیقات و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی و نیز برگزاری کارگاه های آموزشی کار با حیوانات آزمایشگاهی در الویت برنامه ریزی ما قرار دارد و در حال بستر سازی برای این موارد می باشیم.

حوزه فعالیت: مواد و تجهیزات آزمایشگاهی

عنوان ایده: ساخت غیر تهاجمی تشخیص جنسیت جنین(با استفاده از خون مادر)

مدیرعامل:  دکتر مسعود حمیدی /هیات علمی

توضیح: با کشف توالی هایی از کروموزوم y  در خون محیطی مادر باردار (جنین پسری) در سال 1997 توسط آقای لو (Lo) نه تنها تست تعیین جنسیت جنین کشف شد بلکه یک روش غیر تهاجمی ابداع گردید. امروزه در تمام دنیا تست تعیین جنسیت غیرتهاجمی در آزمایشگاه تشخیص طبی بعنوان یک راهکار مدیریتی در تعیین ریسک بیماری های مرتبط با کروموزوم X حین بارداری می باشد. تست های تهاجمی می بایست در سه ماه اول بارداری ((در هفته 10 تا 12 حاملگی برای CVS و هفته های 16 تا 18 برای آمنیوسنتز)) صورت گیرد که خطر سقط جنین وجود دارد.

با مشخص شدن اینکه سلول های جنین و DNA آن می تواند وارد جریان خون مادر گردد (حدود 5 تا 15 درصد از DNA موجود در خون مادر مربوط به DNA آزاد جنین می باشد) این ایده برای خیلی از محققین مطرح شده است که DNA جنینی آزاد موجود در خون مادر می تواند منبع خیلی خوبی برای پیش بینی انواع بیماری ها قبل از تولد نوزاد باشد. در حال حاضر تست های مختلفی برای این امر وجود دارد مثل NIPT(Non Invasive prenatal diagnosis) که امروزه یک تست با دقت بالا و حساسیت بالا برای تشخیص آنومالی های کروموزومی 21(سندرم داون) ، 18(سندرم ادوارد) و 13( سندرم پاتو) و همچنین تشخیص آنومالی های کروموزوم جنسی می باشد ، در حال حاضر به علت خطر سقط جنین برای روش های تهاجمی همچون نمونه گیری از پرزهای جفتی   (CVS) و امنیوسنتز وجود دارد تلاش برای کشف و ارائه روشهای غیر تهاجمی بیماری های جنین ادامه دارد.  

حوزه فعالیت: آرایشی و بهداشتی

عنوان ایده: تولید مواد آرایشی و بهداشتی بر پایه روغن زالو

مدیرعامل:  مهندس عباس نعیمی /کارمند دانشگاه

توضیح: شرکت افشان اکسیر خزر با هدف کمک به محیط زیست در زمینه تکثیر و جلوگیری از انقراض دو گونه زالوی هیرودومدیسینالیس و هیرودو اورینتالیس و اشتغالزایی ، کمک به درمان و خودکفایی محصول ایرانی و از همه مهمتر درمان با استفاده از طب ایرانی و پایداری طب ایرانی در کشور با قدمت پنج هزار ساله آغاز شد.

حوزه کاربرد:

در دسترس بودن زالوی طبی سالم و بهداشتی در مراکز طب سنتی
احداث بانک زالو در بیمارستانها
تولید محصولات طبیعی آرایشی بهداشتی و درمانی نوین بر پایه روغن زالوی طبی استخراج شده به روش نوآورانه(دارای ثبت اختراع داخلی)
کارآفرینی و تولید علم و امور تحقیقاتی مرتبط
 
 

 

 

حوزه فعالیت: مواد و تجهیزات آزمایشگاهی

عنوان ایده: کیت استخراج DNA ژنومی از قارچ

مدیرعامل:  دکتر مسعود حمیدی /هیات علمی
توضیح: کیت طراحی و معرفی شده می تواند به طور وسیع و کارآمدی در تکنیکهای مربوطه مانند PCR، آزمایشات لکه گذاری، ساخت کتابخانه های DNA، بررسی ریزآرایه ها، نشانگرهای مولکولی و....در بخش های مختلف علوم سلولی-مولکولی در مراکز و موسسه های تحقیقاتی و پژوهشی و نیز بخشهای کنترل کیفیت کارخانه ها و کارگاههای صنعتی، مورد استفاده قرار گرفته و علاوه بر صرفه جویی ارزی، در خودکفایی کشور و تولید اشتغال و حتی صادرات این محصول گام برداشت.

این کیت شامل موادی برای تهیه DNA خالص از سلولهای مخمری و قارچی می باشد. این کیت ویژگی های قابل توجهی جهت خالص سازی آسان و با مقادیر مناسب  DNAارائه می نماید. یکی از مزیتهای اصلی روش عدم استفاده از فنل/کلرفرم در فرآیند استخراج نیازمی باشد.

آخرین بروز رسانی : 26 آبان 1400