حوزه فعالیت: تجهیزات پزشکی
عنوان ایده: طرح و ساخت سیستم تصفیه فاضلاب با استفاده از فرآیند تلفیقی رشد ثابت و لجن فعال با بستر شلتوک برنج (RHAS)
مدیرعامل: پیمان شهباز 

توضیح: یک مورد از انواع بستر‌های مورد استفاده در سیستم رشد ثابت شلتوک برنج است که با توجه به قیمت ناچیز و فراوانی و تهیه آسان آن به ویژه در شهرهای شمالی ایران می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشد. از طرفی این ماده دارای سطح مخصوص بسیار بالا و در حدود 700 متر مربع در مترمکعب بوده و این رقم در مقایسه با بسترهای مصنوعی که بطور متوسط دارای سطح مخصوص 200 متر مربع در مترمکعب می باشد دارای راندمان بسیار بالاتری است و در نتیجه میکروارگانیزم های بیشتری را می تواند در سطح خود جای داده و کیفیت پساب خروجی را افزایش دهد.

حوزه فعالیت: تجهیزات پزشکی

عنوان ایده: تخت نگه دارنده نوزاد مدل BabyFix

مدیرعامل: دکتر حمیدرضا بادلی  /هیات علمی

توضیح: یکی از مشکلات عمده در زمان اعمال جراحی سرپایی شیرخواران، بی حرکت نگه داشتن آنها در زمان اعمال جراحی، نمونه برداری و نمونه برداری و نمونه گیری خونی است که با وجود این دستگاه و بندها ( تسمه ها) موجود در آن شیرخوار به راحتی ثابت می ماند و اعمال جراحی مانند ختنه و ... به راحتی صورت می گیرد.

حوزه فعالیت:  تجهیزات پزشکی

عنوان ایده: تولید سوند معده

مدیرعامل:  غزل راستگو حقی / خارجی
توضیح:  تهیه محصول نهایی با بالاترین کیفیت و رفع نیاز کشور در زمینه ی پزشکی، آماده سازی خط تولید برای تولید لوله با نوار باریم سولفات، انجام مراحل تاپ فرمینگ، پانچ و چاپ خط اندازه بروی لوله، مونتاژ، کلنکتور و در نهایت بسته بندی و استریل محصول نهایی
عنوان واحد: بینا پردازش گیل
ایده محوری: سیستم هوشمند مدیریت زنجیره سرما و یخچال هوشمند مبتنی بر انرژی سبز و مفاهیم اینترنت اشیا
نام موسس: مهندس سیاوش نادم (کارمند دانشگاه)
تاریخ استقرار:97/04/17

توضیح: واکسن محصول بیولوژیکی است که در صورت قرار گرفتن در حرارت بیش از حد و یا انجماد توانایی خود را از دست می دهد. واکسن های مختلف دارای حساسیت های مختلف به انجماد و حرارت می بشند و به همین دلیل داشتن سیستمی جامع جهت نظارت و بررسی شرایط دمایی نگهداری واکسن و دارو امری حیاتی می باشد. تجهیزات نظارت بر وضعیت دمایی دارو و واکسن، بررسی لحظه ای وضعیت داروها در تمامی ساعات شبانه روز می باشد و بر طبق داده های دریافتی از این تجهیزات اقدامات و تصمیمات مهمی در زمینه نگهداری گرفته می شود. این تصمیمات می توانند شامل استفاده از واکسن در صورتی که دما در محدوده مناسب باشد و یا انجام شیک تست در شرایط مشکوک به فساد، باشد. با توجه به اینکه نگهداری دارو و واکسن در شرایط مناسب امری حیاتی و انکار ناپذیر می باشد و سلامت استفاده از این محصولات در گرو تحقق این امر است، شرکت بینا پردازش گیل نسبت به تولید محصولات مدیریت زنجیره سرد با کیفیت بالا و با توجه به استانداردهای جهانی نموده است. شرکت بینا پردازش گیل سالها در زمینه طراحی و تولید محصولات نرم افزاری و وب سایت فعالیت نموده است و اینبار به دلیل نبود تجهیزات مناسب جهت در زمینه مانیتورینگ زنجیره سرد دارو و واکسن اقدام به تولید این تجهیزات نموده است. این محصول در سه نسخه تک سنسور، دو سنسور و سه سنسور طراحی و تولید شده است که با توجه به شرایط و تعداد سردخانه و یا یخچال نسخه مناسب توسط مشتری انتخاب می شود. هر دستگاه سه سنسوره می توان امکان مدیریت و نظارت بر سه دستگاه یخچال و یا سرخانه رو به بعهده داشته باشد.

حوزه فعالیت: تجهیزات و روباتیک پزشکی

عنوان ایده:  نگاتوسکوپ الکترونیک

مدیرعامل: دکتر امیررضا قایقران  /هیات علمی

حوزه فعالیت: تجهیزات پزشکی

عنوان ایده: کیسه جمع آوری ترشحات ترائوسکومی

مدیرعامل: خانم مهتاب ایقانی  /کارمند دانشگاه

توضیح: 

موکوبگ عبارت است از کیسه ای با طراحی خاص ( قسمت پایین از پلیمر شفاف جهت جمع آوری موکوز پرتابی و قسمت بالاتوری جهت تنفس) در مراقبت های بعد از عمل تراکئوستومی در بیمارستان و حتی منزل می باشد. از برخی مزایای این روش جمع شدن موکوز ترشحی بیمار درون فضای کیسه مورد نظر و عدم انتشار عامل بیماری زا، تنفس راحت تر بیمار، آزادی عمل بیمار، استفاده در بیمارستان و منزل، کارایی بالا در عین استفاده بسیار آسان حتی توسط خود بیمار در منزل، رویت ترشحات توسط پزشک بعد از عمل|، تعویض آسان و ضمنا ایده نو و خلاقانه بوده که این مشابهی در ایران و خارج از کشور ندارد.

حوزه فعالیت: داروهای گیاهی و سنتی و تجهیزات پزشکی...

عنوان ایده: تولید مدل های سلولی و حیوانی متداول در مطالعات بیومدیکال

مدیرعامل: دکتر مجتبی هدایتی /هیات علمی
توضیح: این شرکت مرکز خصوصی تحقیق و توسعه مطالعات درون تن بر روی حیوانات آزمایشگاهی و سلول، ساخت، توسعه و تامین دستگاه ها و نرم افزار های تخصصی  مرتبط با علوم حیوانی و سلولی- مولکولی می باشد.

کاربرد:

  • تولید حیوانات و سلول ها و مدل های حیوانی و سلولی بیماری ها که در مطالعات بیومدیکال مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
  • تولید دستگاه ها و نرم افزار های آنالایتیکال تخصصی در حوزه مطالعات بیومدیکال.
  • تحقیق و توسعه و متولی انجام مطالعات درون تن تخصصی و فوق تخصصی

حوزه فعالیت: مواد و تجهیزات آزمایشگاهی

عنوان ایده: آموزش، مشاوره و ایجاد مدل های پیش بالینی حیوانات آزمایشگاهی برای بیماریهای رایج انسانی

مدیرعامل: دکتر سید محمد تقی رضوی طوسی  /هیات علمی

توضیح: 

در طول تاریخ، استفاده از حیوانات آزمایشگاهی در پژوهش‌های علوم زیستی و ‌پزشکی از ضرورت، ارزش و اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در طب یونان باستان به دلیل ممنوعیت تشریح جسد انسان، از حیوانات برای مطالعه و شناخت کالبدشناسی و فیزیولوژی انسان استفاده می‌شد؛ از جمله، جالینوس، پزشک و فیلسوف مشهور یونانی، حیواناتی مانند خوک و میمون را به صورت زنده یا مرده تشریح می‌کرد. محمد‌بن‌زکریا رازی که از بزرگ‌ترین و مبتکرترین پزشکان مسلمان ایرانی است، با آزمایش روی حیوانات، آثار بسیاری از داروها را شناخت و با تشریح آن‌ها به ساختمان دستگاه عصبی دست یافت. استفاده از مدل های حیوانی بعد از پیمان نامه هلسینکی که به دنبال افشای جنایات هولناک آلمانها در آزمایش بر روی انسان، در سال ۱۹۶۴ میلادی به تصویب رسید و هرگونه آزمایش بر روی گونه بشر را بدون انجام آزمایشات اولیه بر روی حیوانات، در بعد بین‏المللی قدغن اعلام کرده بود، وارد مرحله جدیدی شد.

امروزه نیز علی‌رغم توسعه روش‌های جدید در تحقیقات بیولوژی مولکولی و سلولی، هنوز در بسیاری از موارد، پژوهش‌های حیوانی ضرورتاً تنها وسیله موجود برای پاسخ به سؤالات علمی خاص می‌باشند و مراکز تحقیقاتی دنیا هر ساله هزینه‌های زیادی را صرف دستیابی به نتایج علمی بر اساس مدل‌های حیوانی می‌نمایند. بنا بر آمار موجود، هر ساله حدود ۳۵ میلیون حیوان در سطح جهان در تحقیقات استفاده می‌شوند. در ایران نیز، طبق یک بررسی، از مجموع ۳۹۱۱ مقاله ارائه شده در کنگره‌های علمی داخلی در زمینه علوم پزشکی طی سال‌های 1378-۱۳۶۸، در ۱۰۹۲ مقاله، یعنی در ۲۸ درصد از آن‌ها، از مدل‌های حیوانی استفاده شده است. که 90 درصد آنان را موش و دیگر جوندگان تشکیل می دهند. چرا از حیوانات آزمایشگاهی برای مطالعات علوم پزشکی استفاده می شود؟  به دلیل شباهت های بیولوژیکی فراوان حیوانات با انسانها،  طول عمر کوتاه آنان به محققان این اجازه را می دهد که در زمانی کوتاه، یک سیکل کامل زندگی و حتی نسل های مختلف را مطالعه کنند. مزیت مطالعه حیوانی این است که می توان شرایط محیطی آزمایش را کنترل و متغیر های مطالعه را به حداقل رساند. با توجه به اهمیت مدل حیوانی در تحقیقات علوم پزشکی، تخصصی بودن و نیز وجود جزئیات پیچیده در ایجاد انواع مدل های مختلف، وجود مراکزی برای ارائه آموزش و مشاوره در سطح دانشگاه ها ضروری بنظر می رسد. لذا ایده محوری ما آموزش، مشاوره و ایجاد مدل های پیش بالینی حیوانات آزمایشگاهی برای بیماری های رایج انسانی می باشد. مدل حیوانی بیماری هایی که قادر به تولید آن می باشیم عبارتند از: مدل انفارکتوس میوکارد، مدل نارسایی قلبی، مدل بیماری فشارخون بالا، مدل سکته مغزی، مدل صرع، مدل آسیب نخاعی، مدل سوختگی، مدل دیابت، مدل بیماری MS ، مدل بیماری آلزایمر، مدل بیماری پارکینسون، مدل اعتیاد، مدل تومور سرطانی، مدل سندرم تخمدان پلی کستیک و ایجاد مدل ایسکمی می باشد. در کنار ایجاد مدل های حیوانی بیماری ها، تکنیک هایی مانند:

 خونگیری (از وریدهای دمی، پشت حدقه چشم، قلب، ورید ژگولار و ...) 

تزریقات در حیوان آزمایشگاهی (عضلانی، وریدی، داخل صفاقی، زیر جلدی و .....)

انجام تکنیک های ورزشی (تردمیل، شنا و ...)

تعیین سیکل باروری در موش صحرایی و موش سوری

آزمایش ادم مغزی و اوانس بلو در مغز در موش صحرایی

جراحی و برداشتن بیوسبی از بافت

پانسمان و تعویض پانسمان زخم در موش صحرایی

ثبت الکتروکاردیوگرام  از موش صحرایی و موش سوری و تفسیر آن

در کنار موارد ذکر شده، تولید حیوانات آزمایشگاهی مانند موش سوری و موش صحرایی، تولید برخی از تجهیزات مربوط به تحقیقات و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی و نیز برگزاری کارگاه های آموزشی کار با حیوانات آزمایشگاهی در الویت برنامه ریزی ما قرار دارد و در حال بستر سازی برای این موارد می باشیم.

آخرین بروز رسانی : 26 آبان 1400